masz pytanie?

Kontakt do nas 

 telefon

786 859 787, 516 950 646

 e-mail

facebook google+

Zapraszamy do skorzystania z oferty

Technologia addatywna, polegająca na nakładaniu kolejnych warstw materiału tworząc trójwymiarowy obiekt.

Jej przeciwieństwem jest technologia subtraktywna, gdzie z bryły materiału jest wycinany (np. frezowany) docelowy model. Modele są wykonywane na podstawie pliku cyfrowego posiadającego najczęściej rozszerzenie .stl. Model jest zamieniany za pomocą specjalnego oprogramowania w ciąg komend maszynowych, które umożliwiają drukarce 3D stworzyć (wydrukować) pożądany obiekt przestrzenny.

 

Druk 3D dzieli się na szereg zróżnicowanych technologii. Do najważniejszych i najpopularniejszych należą:

FDM – druk 3D z termoplastów (np. ABS , PLA, nylon)
SLA – druk 3D z żywic utwardzanych światłem lasera
DLP – druk 3D z żywic utwardzanych światłem projektora
PolyJet / MJM – druk 3D z żywic utwardzanych światłem UV
CJP – druk 3D w pełnym kolorze z proszku gipsowego utwardzanego lepiszczem
SLS – druk 3D ze sproszkowanych polimerów spiekanych światłem lasera
DMLS – druk 3D ze sproszkowanych metali spiekanych światłem lasera.

Druk 3D narodził się jako technologia przemysłowa i do dziś największe zastosowanie ma właśnie w przemyśle. Służy przede wszystkim do szybkiego prototypownia (rapid prototyping), czyli tworzenia modeli koncepcyjnych, na bazie których są tworzone docelowe produkty lub ich elementy w innych technologiach przemysłowych (np. wtrysk). Ponadto druk 3D ma bardzo duże zastosowanie w medycynie i stomatologii (tworzenie prototypów implantów) oraz architekturze i designie. Po roku 2010 nastąpił bardzo dynamiczny rozwój branży tzw. niskobudżetowych drukarek 3D opartych o technologię FDM, który spowodował popularyzację całej technologii na świecie. Dziś druk 3D jest używany w bardzo szerokim zakresie również przez użytkowników indywidualnych, do tworzenia najprzeróżniejszych modeli mających charakter hobbystyczny lub rozrywkowy.

Jak w ogóle działa taka drukarka 3D? Układa ścieżka obok ścieżki, warstwa na warstwie stopiony w głowicy filament, który niemal natychmiast krzepnie.

Drukarki 3D drukujące w technologii FDM korzystają z tworzyw termoplastycznych. Głównymi ograniczeniami są dostępność i cena tworzyw w postaci filamentu oraz zbyt duży skurcz przetwórczy niektórych materiałów.

Najłatwiej dostępne, najczęściej używane i jednocześnie najtańsze są ABS i PLA.


ABS (czyli Akrylonitrylo – Butadieno – Styren) to materiał otrzymywany w procesie polimeryzacji butadienu oraz kopolimeryzacji akrylonitrylu ze styrenem wraz z jednoczesnym szczepieniem powstałego kopolimeru na polibutadienie. Jest używany w przemyśle, w produkcji obudów aparatury elektronicznej, sprzętu AGD, elementów wnętrz samochodowych, sprzętu sportowego, czy elementów mebli. A także klocków LEGO.

W druku 3D, ABS stosowany jest w drukarkach używających technologii FDM. Drukując model przy użyciu ABS, materiał jest topiony i wytłaczany za pomocą rozgrzanej dyszy drukarki, a następnie rozprowadzany warstwa po warstwie. Model jest drukowany od dołu do góry, tworząc kolejne warstwy, które twardnieją tworząc gotowy przedmiot.

Największy problem z tym materiałem jest związany z jego kurczliwością, dlatego idealne środowisko do druku 3D to zamknięta i podgrzewana komora robocza, z kontrolowanym wychładzaniem po zakończonym wydruku. Oczywiście można drukować ten materiał również na otwartych konstrukcjach, jednakże należy mieć na uwadze, iż modele o dużych rozmiarach, przekraczających kilkanaście centymetrów w danej osi nie będą trzymać dokładnych wymiarów z projektu i mogą się odkształcać.

ABS występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Jest najbardziej popularnym i chodliwym materiałem do druku w segmencie niskobudżetowych drukarek 3D.

Filament PLA, specjalnie dla amatorów

Filament PLA to świetne rozwiązanie dla osób, które nie posiadają jeszcze dużego doświadczenia w drukowaniu obiektów 3D. Materiał sprawdzi się doskonale podczas tworzenia niewielkich i niezbyt skomplikowanych wydruków. Warto zaznaczyć, iż projektowanie przedmiotów powstałych przy użyciu filamentu PLA, nie wymaga podgrzewanego stołu.

Wytrzymałe i trwałe tworzywo do druku niezbyt złożonych obiektów

Filament PLA odznacza się niezwykłą trwałością. Jest bardzo twardy, dzięki czemu wykonane z niego obiekty nie ulegną szybkiemu zniszczeniu. Nadaje się do polerowania, jednakże osoby, które dopiero stawiają pierwsze kroki w drukowaniu 3D, powinny zachować ostrożność przy tej czynności. Jest to bowiem dość czasochłonne. Dodatkowo, filament PLA topi się w temperaturze wahającej się od 180 do 220°C, co zwiększa ryzyko niedokładnego odwzorowania szczegółów. Dlatego zaleca się go podczas drukowania nieskomplikowanych obiektów. Jeśli natomiast chcesz uzyskać efekt gładkiego wydruku, użyj filamentu ABS.

erty specjalnej na materiały eksploatacyjne którą są teraz w niższych cenach.

Kontakt z nami

Milejowice
ul. Radomska 22
26-652 Zakrzew

786 859 787
serwis:
516 950 646

Godziny otwarcia
Pn - pt: 8.00-16.00
Sob: 9.00-14.00
logo2
Copyright Janas 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Produkcja: Grupa Troja - Sprawdzone strategie marketingowe

Czym się zajmujemy: tonery Radom, kserokopiarki Radom, drukarki Radom, serwis kserokopiarek radom, komputery radom, naprawa komputerów Radom, naprawa laptopów Radom, monitoring Radom, alarmy Radom

"JANAS" mgr Kamil Janas | NIP 948-240-93-52 | Najwyższa jakość i solidność.

Kontakt z nami: tel. 786 859 787, 516 950 646